DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONGRESIE 2021!

DO ZOBACZENIA ZA ROK


Jak zostać ekologicznym rolnikiem?
Obejrzyj nagranie z Kongresu


Program Polskiego Forum Żywności Ekologicznej 2021

Tworzymy rynek eko

Panel skierowany do producentów żywności ekologicznej. Panel zwiększy wiedzę na temat przepisów, środków ochrony roślin i umożliwi wymianę informacji na najwyższym poziomie z ekspertami rynkowi.

30 września, godz. 11:00-14:00

prowadzący Bożydar Iwanow

godz. 11:05 Nowe przepisy w sprawie produkcji ekologicznej po 1 stycznia 2022 r.
prowadzenie: Dorota Metera, Prezes Zarządu Bioekspert sp. z o.o.

Nowe strategie Unii Europejskiej „od pola do stołu” i „na rzecz bioróżnorodności” zakładają wzrost powierzchni upraw ekologicznych w UE do 25% do 2030 r., a nowy Europejski Plan Działania na rzecz Rolnictwa Ekologicznego zapowiada pozytywne zmiany dla branży produkcji ekologicznej i konsumentów. Już wkrótce – od 1 stycznia 2022 r. producenci, handlowcy, jednostki certyfikujące będą musieli dostosować się do nowych przepisów Unii Europejskiej w sprawie produkcji ekologicznej. Trzeba je dobrze poznać i przemyśleć, w jakich dziedzinach produkcji nic się nie zmieni, a w jakich konieczne będzie wprowadzenie zmian i co zmieni się na lepsze.

godz. 11:20 Wyzwania dla rynku eko – okiem prawnika
prowadzenie: r. pr. Magdalena Świąder, Partnerka w Kancelarii MOYERS

Podczas tego wystąpienia dowiemy się, jak walczyć z nieuczciwą konkurencją, która fałszywie określają się jako „eko”? Poruszone zostaną również tematy dysproporcji w negocjacjach – wykorzystywanie przewagi rynkowej przez „dużych” a prawne granice; nowych ram prawnych – nowe rozporządzenia unijne, nowa ustawa (jak nadążyć?) oraz zwiększania świadomości żywieniowej – marketing i współpraca z liderami opinii z perspektywy prawnej.

godz. 11:35 Lokalność receptą na ekoprzyszłość
prowadzenie: Krzysztof Dobczyński, Dyrektor Działu Produktów Świeżych w Carrefour Polska

Jedną z największych przeszkód stojących przed rolnikami konwencjonalnymi myślącymi o produkcji ekologicznej jest okres przejściowy wymagany w procesie certyfikacji. Rozwiązaniem dla tej sytuacji są projekty Carrefour dedykowane lokalnym rolnikom i rozwojowi marek własnych. Projekt “Kupujemy lokalnie” opiera się na krótkich łańcuchach dostaw i bezpośredniej współpracy lokalnych rolników z pobliskim sklepem Carrefour. Współpraca w ramach marek własnych daje z kolei możliwość stopniowego przestawienia profilu działalności swojego gospodarstwa lub firmy na produkcję zrównoważoną będącą pierwszym krokiem do EKO, a po otrzymaniu certyfikatu, na dalszy jej rozwój i stały zbyt wytwarzanych produktów

godz. 11:55 Certyfikat Fairtrade szansą wejścia na rynek produktów ekologicznych
prowadzenie: Tomasz Makowski, Key Account Manager, Fairtrade Polska

Dla wytwórców i dystrybutorów wyrobów ekologicznych certyfikat Fairtrade może być dodatkową szansą szerszego wejścia na ten rynek. W skali globalnej większość produktów Fairtrade posiada jednocześnie znak żywności ekologicznej. Dotyczy to wyrobów wytwarzanych z udziałem składników importowanych, np. ziarna kakaowego, kawy, bakalii, cukru trzcinowego, bananów, herbaty itp. Takie pozycjonowanie produktu „dwa certyfikaty w jednym” pozwala dotrzeć do różnolitego kręgu odbiorców: zarówno proekologicznych, jak też interesujących się etycznymi warunkami wytwarzania danego wyrobu. Dołączenie do systemu Fairtrade stwarza szansę wyróżnienia swojej oferty produktowej zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie coraz częściej kontrahenci wymagają od polskich wytwórców certyfikatu Fairtrade.

godz. 12:10 Obowiązki przedsiębiorców wynikające z ustawy opakowaniowej
prowadzenie: Agnieszka Jakoniuk, starszy spec. ds. obsługi klientów kluczowych, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań

Rozmowa o obowiązkach przedsiębiorców, którzy zaczynają działalność w zakresie wprowadzania do obrotu produktów opakowaniach. W szczególności, obowiązków związanych z wypełnianiem obowiązków wynikających z ustawy o gospodarce opakowaniami.

godz. 12:25 Wyzwania dla producentów eko z perspektywy instytucji finansowej
prowadzenie: Maciej Piskorski, Dyrektor Departamentu produktów Agro w BNP Paribas

Konsekwencją postanowień Zielonego Ładu będzie konieczność powstawania nowych lub powiększanie istniejących gospodarstw produkujących w sposób ekologiczny. Z punktu widzenia sektora bankowego to nowy bardzo obiecujący rynek. Wszystko, co nowe, a zwłaszcza wyzwania i ryzyka związane z prowadzeniem produkcji ekologicznej zawsze jednak budzą niepokój. Trudno wyobrazić sobie, aby rozwój rynku producentów ekologicznych rozwijał się bez udziału sektora bankowego, dlatego warto wysłuchać jak przedstawiciel banku, który finansuje rolnictwo od ponad 100 lat, zapatruje się na powyższe kwestie.

godz. 12:35 Prezentacja raportu „Żywność ekologiczna w Polsce” przygotowanego przez Koalicję na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO i NielsenIQ
prowadzenie: Karol Przybylak, wydawca Biokurier.pl

W przygotowanym przez Koalicję na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO i NielsenIQ raporcie „Żywność ekologiczna w Polsce. Raport 2021” znaleźć można najważniejsze dane statystyczne dotyczące polskiego rynku produktów BIO, komentarze ekspertów z branży oraz obszerną analizę sprzedaży m.in. w sieciach handlowych opracowaną przez Nielsen. 

godz. 13:00 Debata Zarządu PIŻE – Polski rynek żywności ekologicznej – perspektywy rozwoju
prowadzenie: Karol Przybylak, wydawca Biokurier.pl oraz uczestnicy debaty: Krystyna Radkowska, Prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, Michał Kapica, Prezes Smak Natury, Sylwester Strużyna, Prezes Bio Planet SA, Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej, Dominka Tatarczyk, właściciel MarketBio.pl

godz. 14:00 Lunch dla zaproszonych gości i dziennikarzy (akredytacje: promocja@pize.info.pl)

W zdrowym ciele zdrowy duch

Panel konsumencki, który będzie informował konsumentów/media/lekarzy o prozdrowotnym działaniu owoców i warzyw, obalając mity i czarny PR.

30 września, godz. 15:00-17:10

prowadząca: Katarzyna Pinkosz

godz. 15.05 Żywność ekologiczna w leczeniu otyłości, zaburzeń hormonalnych i profilaktyce onkologicznej
prowadzenie: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, lekarz specjalista, holista

Mikroflora jelit kształtuje się pod wpływem codziennej diety. Jej skład decyduje o odporności i ryzyku pojawienia się zaburzeń metabolicznych, hormonalnych i ma wpływ na występowanie nowotworów. Świadomość tych zależności pozwala pozbyć się trwale uporczywych problemów ze zdrowiem. Żywność ekologiczna może zmniejszyć ryzyko najczęściej występujących chorób układu krążenia i nowotworów.

godz. 15.25 Konsumpcja żywności ekologicznej a zdrowie konsumenta
prowadzenie: Ewa Rembiałkowska, profesor SGGW w Warszawie

Wartość odżywcza żywności ekologicznej jest rezultatem sposobu jej produkcji. Roślinne surowce ekologiczne zawierają siedmiokrotnie mniej szkodliwych pozostałości syntetycznych pestycydów oraz znacznie mniej azotanów, azotynów i kadmu. Jednocześnie ekologiczne surowce roślinne w porównaniu do konwencjonalnych zawierają istotnie więcej suchej masy, witamin i związków mineralnych oraz prozdrowotnych związków bioaktywnych z grupy polifenoli. W surowcach zwierzęcych jest o wiele mniej pozostałości antybiotyków, za to znacząco więcej korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. W ekoproduktach nie ma syntetycznych dodatków do żywności z powodu zakazu ich stosowania. Dotychczasowe badania naukowe wskazują, że dieta oparta w ponad 80% na żywności ekologicznej wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na otyłość, cukrzycę typu II, syndrom metaboliczny i choroby układu krążenia, a także na nowotwory ogółem, w tym zwłaszcza nowotwory układu limfatycznego i postmenopauzalny nowotwór piersi. Podsumowując – żywność ekologiczną można rekomendować wszystkim konsumentom.

godz. 15.40 Bądź eko, zajdziesz daleko!
prowadzenie: Katarzyna Bosacka, dziennikarka

godz. 15.55 Zdrowa dieta, powrót do natury
prowadzenie: Justyna Orzeł, Wiceprezes Zarządu i Sekretarz Generalna Carrefour Polska

2 miliardy ludzi boryka się z otyłością lub nadwagą oraz towarzyszącymi im chorobami. Dzieje się tak, bo 70% diety przeciętnego konsumenta stanowi żywność przetworzona, zawierająca m.in. konserwanty, przeciwutleniacze czy emulgatory. By to zmienić Carrefour pomaga klientom żyć zdrowiej i bliżej natury, dążąc do bycia liderem transformacji żywieniowej dla wszystkich. Jej głównymi założeniami jest demokratyzacja żywności ekologicznej, aby była bardziej dostępna dla konsumentów, a także stałe podwyższanie jakości produktów marek własnych z troską o zachowanie bioróżnorodności, dobrostan zwierząt oraz eliminację składów kontrowersyjnych. Równie ważny jest rozwój produkcji lokalnej, która pozwala żyć, jeść i pracować w zgodzie z naturą, zdrowiej i bardziej ekologicznie z troską o zachowanie zasobów. Czy powrót do tego, co znamy z dzieciństwa, pomoże zachować nam dobre zdrowie?

godz. 16.15 Wprowadzanie żywności ekologicznej i zrównoważonej diety oraz ograniczanie marnotrawstwa żywności w żywieniu zbiorowym – działania pilotażowe projektu StratKIT
prowadzenie:
Renata Kazimierczak, profesor SGGW w Warszawie

Projekt StratKIT przewiduje innowacyjne podejście do szeroko pojętego cateringu – finansowanego ze środków publicznych (w tym m.in. zakupów żywności, usług zbiorowego żywienia). Podkreśla wymagania dotyczące respektowania aspektów środowiskowych, społecznych, a także zdrowej diety, udziału żywności ekologicznej w żywieniu zbiorowym, dobrostanu zwierząt, ograniczenia ilości odpadów (żywności). W ramach wykładu zostaną zaprezentowane działania projektu StratKIT obejmujące MDPS oraz stołówki szkolne i przedszkolne w Rybniku – mieście pilotażowym projektu, w których realizowane są m.in. pomiary mające na celu sprawdzenie, czy występuje problem marnowania żywności, a także warsztaty dotyczące żywności ekologicznej i szkolenia kulinarno-dietetyczne dla personelu kuchennego, intendentek oraz innych osób zaangażowanych w planowanie i przygotowanie posiłków.       

godz. 16:30 Żywność funkcjonalna – charakterystyka i właściwości
prowadzenie: Justyna Mizera, dietetyk, wykładowca Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia 

Zapotrzebowanie na żywność cechującą się wysoką wartością odżywczą i dodatkowo wartością prozdrowotną ciągle rośnie. Żywność ma właściwości funkcjonalne tylko wtedy, kiedy oprócz normalnej wartości odżywczej, wynikającej z zawartości składników odżywczych, zawiera substancje bioaktywne wpływające na funkcjonowanie naszego organizmu poprzez działanie blokujące lub opóźniające rozwój niektórych chorób i/lub poprawiające jego ogólne funkcjonowanie i ogólne i fizyczne warunki albo/i ograniczenie ryzyka rozwoju choroby. Co to jest żywność funkcjonalna? Jak odróżnić ją od innych produktów? Tematem wykładu są odpowiedzi na te i inne pytania.

godz. 16.45 5 powodów, dlaczego dieta wegańska jest dietą najłatwiejszą w zbilansowaniu ze wszystkich diet
prowadzenie: Mateusz Żłobiński, założyciel bloga Salaterka.pl oraz wydawnictwa Salaterka

Trudno o bardziej ekologiczne i dobre dla naszej planety działanie, niż przejście na dietę roślinną, czyli ograniczenie lub porzucenie spożycia produktów odzwierzęcych. Pojawia się jedynak kluczowe pytanie, czy dieta taka jest wartościowa i czy dostarczy nam wszystko czego potrzebujemy? Czy trudniej ją zbilansować? Zajmuję się właśnie tym od blisko 10 lat i z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić – jest wręcz przeciwnie – łatwiej jest ją zbilansować, o czym chciałbym opowiedzieć na wykładzie. A całość poprzeć ciekawymi wyliczeniami, infografikami oraz drukowanymi materiałami dla uczestników wykładu.

Chcę być na rynku eko

Panel skierowany do producentów żywności konwencjonalnej, którzy są zainteresowani wejściem w system jakości – certyfikację ekologiczną. Pomożemy im dowiedzieć się, jak ten proces przebiega, od czego zacząć, o czym nie zapomnieć i gdzie szukać pomocy.

2 października, godz. 11:00-15:30

Część pierwsza

Jak zostać ekologicznym rolnikiem

prowadzący: Bartłomiej Czekała

godz. 11.05 Rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce a Europejska Strategia Zielonego Ładu
prowadzenie:
Wioletta Wrzaszcz, adiukt w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy

W wystąpieniu zostanie przestawiony obecny stan oraz dotychczasowe tendencje w rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego w Polsce. Podstawą referatu będą wyniki badań przeprowadzonych na danych systemu rachunkowości rolnej, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wyniki te zostaną ocenione w świetle wytycznych europejskich przedstawionych w strategi Zielonego Ładu, w tym strategii „Od pola do stołu” oraz „Strategii na rzecz bioróżnorodności”, które wskazują na docelowy poziom/obszar rolnictwa ekologicznego w 2030 r. W referacie zostaną ocenione możliwości dalszego rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce. 

godz. 11.20 Jak bezboleśnie przeprowadzić konwersję na rolnictwo ekologiczne
prowadzenie:
Urszula Sołtysiak, rzecznik prasowy PIŻE, ekspert ds. rolnictwa ekologicznego

godz. 11.35 Jak bieg z przeszkodami zamienić na przyjemny jogging? Step-plan wejścia na rynek eko – okiem prawnika
prowadzenie:
r. pr. Magdalena Świąder, Partnerka w Kancelarii MOYERS

Ogarnij cały krajobraz z lotu ptaka. O jakich regulacjach Ty albo Twój prawnik musicie pamiętać?

godz. 11:50 Nowe pakiety i nowe stawki płatności dla rolnictwa ekologicznego po 2022 roku
prowadzenie: Grzegorz Ignaczewski, redaktor Top Agrar Polska

Rolnictwo ekologiczne charakteryzuje się wyższymi kosztami wytworzenia produktów oraz mniejszą efektywnością produkcji. Jednocześnie dzięki wsparciu w ramach unijnych funduszy może liczyć na wyższe wsparcie finansowe produkcji, a w nowym rozdaniu także i szczególne traktowanie w ramach wsparcia inwestycyjnego. Prezentacja przedstawia projektowane wsparcie produkcji ekologicznej od 2023 roku.

godz. 12:05 Jak zostałem rolnikiem ekologicznym – reportaż z gospodarstwa Krzysztofa Dureckiego
prowadzenie: Bartłomiej Czekała, Dyrektor Działu PWR Online, redaktor naczelny portali grupy PWR

Droga od rolnictwa konwencjonalnego do ekologicznego nie jest łatwa, ale warto ją pokonać. Przyszłość wielu gospodarstw rolnych – zwłaszcza mniejszych – jest uzależniona od możliwości wyprodukowania zdrowej żywności, która znajdzie nabywców w najbliższej okolicy lub w lokalnych sieciach handlowych, które chcą oferować swoim klientom więcej eko-produktów. Odwiedziliśmy z kamerą jedno z gospodarstw, które postawiło na ekologię i chce ten kierunek rozwijać.

godz. 12:20 Debata PWR – dlaczego warto w swoim gospodarstwie postawić na ekologię?
prowadzenie: Bartłomiej Czekała, Dyrektor Działu PWR Online, redaktor naczelny portali grupy PWR oraz uczestnicy debaty: Krzysztof Durecki, rolnik ekologiczny, Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej, Urszula Sołtysiak, rzecznik prasowy PIŻE, ekspert ds. rolnictwa ekologicznego, Grzegorz Ignaczewski, redaktor Top Agrar Polska

godz. 12:50 Przerwa kawowa  

Część druga

Ekotrendy

prowadzący: Bożydar Iwanow

godz. 13.35 Eko jest ok, odpowiedzialny e-commerce (Raport Green Generation)
prowadzenie: Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej (e-Izby)

godz. 13.50 Zielony Listek – czy jest znany i ważny dla Polaków?
prowadzenie: Katarzyna Łozińska-Wróbel, Kierownik Projektów, IMAS International

Znajomość, znaczenie, skojarzenia z eko listkiem. Zachowania zakupowe w podziale na różne kategorie produktów ekologicznych oraz miejsca zakupu.

godz. 14.05 Eko a trendy konsumenckie na polskim rynku
prowadzenie: Michalina Szczepańska, redaktor naczelna magazynu „Handel”

Czym się wyróżnić, gdy wszyscy podkreślają ochronę środowiska, dbałość o klimat, zrównoważone pozyskanie surowców? Co sprzyja, co przeszkadza rozwojowi rynku produktów ekologicznych w „postpandemicznej” rzeczywistości? Jaka jest przyszłość handlu produktami ekologicznymi i przyszłość ekologicznego handlu? Zapraszamy na wystąpienie, by poznać odpowiedzi na te pytania.

godz. 14.20 Ekologiczny produkt a komunikacja z konsumentem – jak robi się to za granicą? Jak mogę to robić ja?
prowadzenie: mgr inż. Karolina Woś, doktorantka SGGW w Warszawie

W dużej mierze konsumenci czerpią wiedzę o Twoim produkcie z komunikatów na jego opakowaniu. Na wystąpieniu poznasz przykłady komunikatów dotyczących ekologicznej produkcji przyjaznej środowisku i zaangażowanej społecznie. Wspólnie nauczymy się czegoś od producentów z dużych i doświadczonych rynków eko. Dodatkowo przedstawię jakich informacji na etykiecie poszukują obecnie polscy eko-konsumenci i w jakim kierunku możemy wspólnie rozwijać komunikację między producentem a konsumentem.

godz. 14.35 Innowacja 2022 – „the mobile future farmers”
prowadzenie: Adam Ostrowski, założyciel, współwłaściciel Polskie Eko Zagrody

Wystąpienie dotyczy wprowadzenia na rynek ekologiczny i konwencjonalny mobilnej ubojni drobiu. Projekt kierowany do ekologów, małych gospodarstw, rolników, hodowców drobiu w mniejszej skali, aby mogli spełniać wymogi ubojowe z pełną legalnością.

godz. 14.50 Jakie opakowania i kiedy są ekologiczne, co znaczy ich recyklingowalność, kompostowalność?
prowadzenie: Marta Krawczyk, pełnomocnik zarządu ds. ZSZ, st. specjalista ds projektów, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA

ABC zrównoważonego opakowania. Coraz więcej producentów chciałoby oznaczać swoje opakowania jako ekologiczne, ale nie do końca wiedzą, co to oznacza i czy w takich oznaczeniach jest pełna dobrowolność. Recykling opakowań to także jeden z aspektów „ekologicznego” opakowania, choć nie jedyny. Podczas wystąpienia dowiemy się, które opakowania rzeczywiście nadają się do recyklingu i kompostowania.

godz. 15.05 Ekologiczne opakowanie w myśl koncepcji przydatności do recyklingu
prowadzenie: Konrad Nowakowski, Kierownik Zakładu Ekologii Opakowań, Sieć Badawcza Łukasiewicz – POLSKA IZBA ODZYSKU I RECYKLINGU OPAKOWAŃ

Problematyka ekologicznych opakowań jest obecnie ważnym elementem zarówno budowania marki jak odpowiedzialności producentów. Z drugiej strony świadomość społeczna w tym zakresie też jest coraz większa. Podczas spotkania będzie omówiony jeden aspekt „ekologicznych” opakowań a mianowicie ich przydatność do recyklingu.

godz. 15.20 Rolnictwo a neutralność klimatyczna 2050
prowadzenie: Wojciech Szymalski, Prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju

Przedstawienie wizji rolnictwa w 2050 roku na podstawie przygotowywanej obecne broszury pod tym samym tytułem.

Sprawdź, co działo się w tamtym roku na Kongresie BIOEXPO

Polskie Forum Żywności Ekologicznej jest częścią Kongresu BIOEXPO, który odbywa się w ramach Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO. PFŻE jest finansowane przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw oraz Fundusz Promocji Ziaren Zbóż i Przetworów Zbożowych.


Czym jest Kongres BIOEXPO?

Kongres BIOEXPO to projekt holistyczny, kompleksowo podejmujący tematykę rolnictwa i żywności ekologicznej, organicznych i naturalnych kosmetyków oraz środków czystości. Nie zabraknie również tematu zdrowia, zagrożenia, jakie cywilizacja konsumpcyjna niesie dla naszej planety, tematu ekologicznych opakowań i wiele innych. Kongres dzieli się na 3 części: Polskie Forum Żywności Ekologicznej, Organic Food Conference oraz dodatkowe panele. Podczas Polskiego Forum Żywności Ekologicznej odbędą się panele: Tworzymy rynek eko, Chcę być na rynku eko oraz W zdrowym ciele zdrowy duch (ta część jest finansowana przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw oraz Fundusz Promocji Ziaren Zbóż i Przetworów Zbożowych). Przedstawiony zostanie również najnowszy raport rynku BIO w Polsce. W ramach Organic Food Conference 2021 Poland (organizowane wspólnie przez Polską Izbę Żywności Ekologicznej i IFOAM Organics Europe) poruszone zostaną tematy ekologicznego rolnictwa i produkcji jako część projektu Europejskiego Zielonego Ładu, rozwój rynku EKO teraz, 2030 i 2050, opakowania oraz nowe zasady etykietowania produktów (NutriScore). Organic Food Conference będzie się odbywać po angielsku. Poruszone zostaną również tematy zdrowia, diety, zero waste, Fair Trade. Kongres BIOEXPO dedykowany jest zarówno konsumentom, jak i dziennikarzom, lekarzom, specjalistom oraz branży.

Patroni merytoryczni


Patroni medialni branżowi


Patroni medialni


Partnerzy branżowi

Przeskocz na górę strony.